Epilepsia sa môže vzniknúť u kohokoľvek v akomkoľvek veku. Trpí ňou asi 60 miliónov ľudí na svete. Bez rozdielu rasy postihuje približne 0,8 % populácie. Odhaduje sa, že prinajmenšom jeden epileptický záchvat prekoná počas života každý dvadsiaty človek.
Ak je epilepsia diagnostikovaná, je dôležité začať s liečbou čo najskôr. Asi 80 % z diagnostikovaných s epilepsiou, postupujú liečbu pomocou moderných a účinných liekov, pomocou ktorých sa dajú záchvaty riadiť v kombinácii z chirurgickými technikami.
Väčšina ľudí s epilepsiou vedie navonok normálny život. Pracujú, majú rodiny, koníčky. I keď epilepsia sa v súčasnej dobe nedá vyliečiť, dá sa mať ju pod kontrolou (ostatne je to ako s väčšinou ochorení).
Príčiny možno rozdeliť do dvoch skupín:
Epileptické záchvaty môžu mať veľmi rôznorodé prejavy. Niekto zničoho nič zakričí, stráca vedomie, následne zmeravie, hryzie svoj jazyk a odpadne. Zadržiava dych, vyvráti oči a po určitú dobu má kŕče v rukách a nohách až vyčerpane upadne do stavu hlbokému spánku. Po záchvate sa môže sťažovať na abnormálnu únavu, bolesť hlavy, závrate alebo bolestivosť svalov. Niekedy môže záchvat vyústiť aj do mimovoľného pomočenia. Tento popis je najznámejšou formou epileptického záchvatu (tiež nazývaného typ „grand mall" alebo generalizované tonicko- klonické kŕče), ale tento typ záchvatu je len jedným z mnohých.
AK MÁM ZÁCHVAT
Epilepsia nie je prejavom slabosti človeka. Epilepsia sa nedá ovládať vlastnou vôľou.